Listy řád národa
21.5.2019, Svátek má Monika
Příspěvky a kontakt | Řád Strážců

listyradnaroda.cz

STŘEDNÍ EVROPA SE VYDÁVÁ

cestou nacionalismu a omezené

STŘEDNÍ EVROPA SE VYDÁVÁ

demokracie…
 
To, co je napsáno v titulku tohoto článku, není názor můj, ale názor redaktora MF DNES Luboše Palaty. Tyto a některé další postřehy napsal ve svém dnešním komentáři s názvem Střední Evropa na scestí.
 
Pan Palata v komentáři vyjadřuje především své zklamání z toho, že zatímco Německo poskytlo v uplynulém roce útočiště téměř milionu uprchlíků, většina Čechů, Slováků, Poláků i Maďarů sledovala tento počin našeho západního souseda se směsí obav, nepochopení a někteří i vzteku.  Dále pak vyjadřuje své obavy z toho, že v Maďarsku a po letošních volbách i v Polsku dochází k postupné degradaci demokracie západního typu. Česká republika a Slovensko sice jejich cestou zatím nejdou, ale dle pana redaktora se i tady již objevují znepokojivé signály a například přímou prezidentskou volbu u nás označuje za „ústavní vychýlení, jehož problémy se v osobě Miloše Zemana ukazují čím dál víc.“
 
Zklamání pana Palaty z aktuálního politického vývoje ve střední Evropě lze vcelku chápat. Ještě donedávna eurohujerské Polsko nám lidé jeho typu dávali za vzor, po nástupu prezidenta Dudy a především vlády nové premiérky Szydlové již tak logicky činit nemohou. A na Slovensku sice před dvěma lety Andrej Kiska porazil v prezidentské volbě Róberta Fica, ovšem zejména v oblasti zahraniční politiky je nyní dle všeho mínění většiny Slováků na straně premiéra Fica.
 
Maďarský premiér Orbán pak již Evropskou unii zlobí řadu let. Již před 5 lety mu špičky EU vytýkaly tehdejší znárodnění soukromých penzijních fondů, výrazné zdanění bank a velkých energetických společností či podobu mediálního zákona, dokonce mu tenkrát bruselské špičky hrozily zavedením ekonomických sankcí. Letos byl Orbán pro změnu terčem kritiky za to, že v reakci na prudký příliv uprchlíků z Blízkého východu nechal na hranicích své země se Srbskem a Slovinskem vybudovat plot.
 
Orbánovi odpůrci, kteří mluvili o budování nové železné opony, pak asi hodně těžko nesli, když postupem času ke zbudování hraničních zábran přistoupily další země, včetně například Rakouska. Také Orbánova ekonomická opatření se nemusí některým liberálním ekonomům líbit, ale fakt je ten, že během jeho vládnutí se maďarská ekonomika pozvedla a na rozdíl například od Řecka nepotřebuje od EU stálé finanční injekce.
 
A jak to tedy je s tím omezením demokracie a nacionalismem u nás a ve střední Evropě vůbec? Nemyslím si, že bychom žili v nedemokratické zemi a že by nám snad ztráta demokracie v brzké době hrozila. Sice se mi také například nelíbí, když je monitorováno i to, co někteří lidé napíší na Facebook nebo na Twitter a eventuálně jim za to hrozí i trestní stíhání, také mi vadí, pokud u nás trvá neúnosně dlouho, když se někdo domáhá svých práv soudní cestou. Ale nejsem přesvědčen o tom, že by to směrem na západ od nás bylo zase o tolik lepší.
 
Netvrdím také, že u nás nejsou žádní nacionalisté. Ale ani zde se nemyslím, že by jich bylo v poměru na počet obyvatel výrazně víc než v západní Evropě. Spíše se domnívám, že je scestné, když je za nacionalistu či xenofoba označován každý, kdo odmítá povinné uprchlické kvóty nebo poukazuje na možná nebezpečí v souvislosti s masivním příchodem uprchlíků. Josef Nožička


Zpět