Listy řád národa
21.5.2019, Svátek má Monika
Příspěvky a kontakt | Řád Strážců

listyradnaroda.cz

JAK SI S HASIČI KAŽDÝ VYTŘE

... rozlité mléko. Bude to pět let

JAK SI S HASIČI KAŽDÝ VYTŘE

co se hasičům a dalším bezpečnostním složkám odebralo 10% z platu s tím, že 1.1.2014 se vše vrátí a poděkuje.
 
Důvodem tohoto snížení platu byla špatná ekonomická kondice státu a tak se tedy bralo už několikrát z rozpočtu bezpečnostních složek. Ono je přece třeba motivovat ty nové hasiče nebo policisty tím, že je naberu do služby za 15.000 Kč a s klidem jim snížím plat na 13.500 Kč. To pak chodí v uniformě někdy materiál. No a jak to celé dopadlo ? 10% odebráno, inflace za tu dobu cca 9% a nakonec navráceno 7%. 5 let čekání a vyjednávání. Nevím jak to dělají poslanci, ale jim stačí 5 dní a v klidu se dohodnou na zvýšení platů.
 
Já osobně jsem zažil u hasičů takových slibů nespočet. Ten první byl, že se hasičům v roce 2003 přidají 3%. Bohužel povodeň v roce 2002, kdy neskromně řeknu, že skoro každý hasič jel na 300% a o bagetách jsme týdny v jedněch " hadrech" spali na střechách hasičských aut a rodina nás neviděla několik dní, tento nárůst platu výrazně narušila. Vlastně ho zrušila, protože stát najednou neměl peníze, tak se za "odměnu" hasičům nic nepřidalo. Šlo tenkrát asi o 400 Kč, ale nikdo nereptal, protože hasič je trošku zvláštní druh člověka, kterému stačí papírový diplom s textem " poděkování za vzorné nasazení při povodních". Tenkrát nás národ miloval a to se penězi vyčíslit prostě nedá. Horší je to pak vysvětlovat manželce. No nebudu ani říkat, že v bance je Vám tohle úplně na prd :-).
 
O pět let později se připravil další bonbónek. Nový zákon nás všechny degradoval o dva stupně, takže například já byl dvakrát mimořádně povýšen (povodně a záchrana lidského života mimo službu) a tak sem si užil celý usměvavý tu slávu u samotného pana prezidenta, který mě předával Zlatý záchranářský kříž. Nasadil sem si frčky (nadpraporčík) a za pár měsíců jsem je zase sundaval na podpraporčíka. A doma řekl, že ten hrdina okamžiku má zase o 1000 Kč méně (snížená hodnost). Do té hořké bonboniery nám pan ministr Langer dal takový bonus, odpracovat 150 hodin zdarma na oltář vlasti. 
 
V roce 2010 se ten chudáček stát, kde je kilometr dálnice dražší než cesta do vesmíru, znovu obrátil na hasiče, policisty, bachaře (bachaři - kapitola sama o sobě), že je ekonomická krize. Tak si můžete vybrat čeládko, odebereme Vám buď 10% z platu nebo Vás začneme propouštět.
 
Někdo se na to vybodnul a odešel, ten zbytek šel domů o další 2000 Kč lehčí. Ten někdy rozesmátý ksicht hasiče se za ta léta proměnil v křečovité skřípání zubů. Nebýt hasičských odborů, tak by práce hasiče nebyla nikdy zařazena do první rizikové skupiny, protože do letoška pro mnoho politiků a úředníků nebyla tato profese uznána jako přímo ohrožující život.
 
Jen ten ŠERIF má furt "stejnej" úsměv. 
Pozn. Hasiči mají na výjezdu průměrný plat 18.500,- Kč ( čistá ruka) za 240 hodin služby měsíčně
 


Zpět